Cukety se u nás pěstovaly od dětství na zahrádce. A když se urodilo, hodil se nejeden recept na zpracování. A proč ne třeba celé cuketové menu? Když se může konat zabíjačka nebo vinobraní, tak co například cukeťačka, cuketobranní, cuketové hody nebo jak jsme tomu říkali u nás doma: CUKETOMÁNIE. A sbíhat sliny se budou i těm, co se se zelenou zeleninou ani trochu nekamarádí.
Cuketa nebo cukína se u nás masově (:-)) rozšířila v 80. letech. Téměř výhradně se používá v tepelně upraveném stavu, ale nenechte se mýlit. Dá se jíst i syrová. Třeba v salátku nakrájená na tenké plátky.
Cuketový květ
Vyhledávanou delikatesou jako předkrm je osmažený cuketový květ v těstíčku z mouky a vody. Osmahne se velmi rychle (cca 30-60 vteřin). Květ (nejlépe samičí) je nutné utrhnout ještě ráno než se rozevře a je potřeba ho co nejdříve zpracovat.
Escabeche
Tahle delikatesa si vytvořila stálé místo u nás doma po řádných degustacích a cestách po Španělsku. Od té doby si Escabeche s cuketou dopřáváme jako tapas.
Mix zeleniny, který se přelije svařenou octovo – pikantní marinádou a zavaří se jako okurky. Pochází ze středomořské kuchyně a je to lahůdka. Fantazii se meze nekladou a u nás vyhrává cuketa, lilek, cibule, paprika, česnek a chilli. Ideální top na čerstvě upečený chleba.
Cuketa na grilu
Milujeme ji jen tak osmahnutou, osolenou hrubou solí a podávanou jako přílohu nebo součást středomořeské variace zeleniny. S čerstvým kozím sýrem je to pak lahodná kombinace chutí.
Hamburger
Cuketu si dopřáváme jako vegetariánskou variantu hamburgeru. Jednoduše cuketu nastrouháš na hrubo, přidáš vše, co máš v burgeru v oblibě, a promícháš. (U nás se mlaskalo po těchto ingrediencích: cibule, žampióny, uvařená černá čočka, cuketa, vločky, avokádo, koriandr, česnek, kmín, sůl a pepř. Pečeme si vlastní burger bulku, která celý zážitek promění v gurmánskou záležitost. Tajemství úspěchu dokonalého hamburgeru je odhaleno!
A pak přijde vrchol degustačního menu. Dezert z cukety. Pro někoho možná žádná novinka a tuhle klasiku již zná z dětství, ostatně jako my.
Tenhle rychlý jednoduchý recept považujeme za tak vydařený, že si ho nenecháme pro sebe. Pokaždé nás totiž překvapí, jak si degustátor přidává a teprve po několikátém kousku se překvapeně dozvídá o tajemství ukrytém v útrobách. Tohle si pochvaloval již nejeden odpůrce cuket. (včetně dětí:-))
A protože buchta na plech je světový cukrářský trend, zkus si ji připravit i ty. U nás v Čechách máme naštěstí tyto tradiční buchty natrénované. Recept je od prababičky. Trochu je přizpůsoben našemu zdravějšímu stylu a také naší kuchyni. Aby bylo jasno, recept naší prababičky je chuťově dokonalý. Jenže když nám to nedá a rádi u mlsání přeci jen dodáme trochu těch zdravějších ingrediencí. (Známe své strávníky. Po tomhle se u nás zapráší. Takže proč neubrat cukr a nedodat něco navíc.)
A co jsem tedy změnila?
250 g polohrubé mouky
250 g celozrnné pšeničné mouky
100 g třtinového cukru
100 g datlového sirupu
50 g medu
4 vejce
100 ml kokosového oleje
100 ml řepkového oleje
100 ml olivového oleje
150 g umletých vlašských ořechů
20 g prášku do pečiva (BIO kvalita: Vinný kámen, jedlá soda, kukuřičný škrob)
10 g lahůdkového droždí (Pozor, ne klasické droždí.)
2 lžičky skořice
1 lžička kurkumy
500 g vymačkané nastrouhané cukety
Postup:
Vejce vyšlehej s cukrem, sirupem a medem. Přilej oleje a znovu prošlehej.
Poté přidej postupně suché ingredience a nastrouhanou cuketu. Vše důkladně promíchej a vylij na plech.
Použila jsem plech s rozměry 28 x 40 cm a troubu jsem nastavila na 180 °C a ihned po vložení plechu jsem teplotu snížila na 160 °C. Pekla jsem 30 minut. (Pozn. Naš trouba je silná a nepředvídatelná, takže časy a teploty jsou orientační:-))
Je jasné, že s touto buchtou se dá směle experimentovat a dodávat nebo ubírat dle libosti (za předpokladu dodržení postupu a vyváženosti ingrediencí). A já už se moc těším, s jakými návrhy přijdeš ty.
Přejeme lahodné sladké i slané cuketové zážitky a budeme moc rádi, když se o nějaký další nápad do CUKETOMÁNIE podělíš s námi;-)
Dobrý den, prosím také o sdílení receptu na polevu, vypadá skvěle. Jinak já vynechala datlový sirup, místo lahůdkových kvasnic jsem dala kvásek a místo kurkumy rum :).