Žitná mouka je považována za ideální krmivo pro tvůj počáteční kvásek. Ta totiž obsahuje hodně živin a protože má velmi nízký obsah lepku, je snazší s ní kvásek míchat při každém krmení. A co jiné mouky? Můžeš také použít jiné druhy mouky. Obecně platí: čím více zrn a celozrnné mouky kvásek obsahuje, tím více živin má a tím je lepší. Co je úplně nejlepší? Použít čerstvě namletou mouku. S tou totiž bude kvásek fermentovat úplně nejlépe. Bude přímo skákat radostí.
Začni dělat kvásek s 25 g žitné mouky a 25 g vody. Alternativy k urychlení fermentace? Místo čisté vody můžeš přivést k varu vodu s rozinkami a tu nechat zcela vychladnout. Rozinky sleješ a použiješ vodu z nich na nastartování kvásku. Vhodná je také voda z vařených brambor (neosolená). Pracuje velmi dobře a urychluje proces fermentace.
Potřebuje péči a pohladit. Někteří pekaři promíchávají kvásek svým prstem. Proč? Přenáší se tak prospěšné bakterie z prstu do kvásku. Neublížíš mu tím a navazuješ tak pouto. (Mluvíme však o čistých rukou:-))
Kváskování je velmi pomalý proces. Doporučujeme počkat 2 – 3 dny před prvním „krmením“, dokud nebude fermentace ustálena. Dej mu čas. Kvásek absorbuje bakterie z atmosféry a z tvých rukou. Jakmile se začínají tvořit bubliny, víš, že žije.
Ze „šťastného“ kvásku odeber asi polovinu. Mělo by zbýt 25 g kvásku. Přidej 25 g vody a 25 g žitné mouky. (Tento poměr je 1:1:1). Nech kvásek 24 hodin fermentovat. Odebírání poloviny kvásku a dodání vody a mouky opakuj. Jakmile je kvásek silný a pěkně reaguje, zvyš poměr na 1:3:3 (v létě na 1:5:5). Tedy například: 25 g kvásku : 75 g vody : 75 g mouky
Ideální teplota pro kvásek je kolem 26°C. Pokud chceš silný a aktivní kvásek, snaž se ho uchovávat při pokojové teplotě a vykrmuj dvakrát denně. Drž jej na chladnějším místě doma během léta a poblíž topení nebo zdroje tepla během zimy.
Pokud dáš kvásek do ledničky, nezapomeň ho vyndat z chladu 2 dny před plánovaným pečením. Dokrmuj ho několikrát během této doby, dokud nezíská zpět svou sílu.
Jak vím, kdy můžu kvásek použít na pečení? Musí zdvojnásobit svou velikost. Tip: Po krmení si gumičkou kolem skleničky vyznač, kde kvásek byl a sleduj, jak se vyvíjí a zda svou velikost opravdu zdvojnásobí.
Když pečeš, nezapomínej si schovat trochu kvásku pro další pečení. Zní to logicky, ale někdy se dá zapomenout 🙂 Kdyby se to stalo, můžeš si vzít trochu těsta, které zrovna zpracováváš. Několikrát ho zase dokrmit a máš znovu počáteční kvásek.
Máš hodně kvásku? Recyklujeme. Pokud zrovna nemáš v plánu péct a nechceš půlku kvásku jen tak vyhodit, nemusíš. Použij přebytečný kvásek pro přípravu úžasné snídaně, svačiny nebo večeře.
Dobrý den, děkuji mockrát za úžasné recepty a návody, hlavně videa na přípravu kvasku ( mám z něho strach). Určitě se do některých receptu pustím. Zdravím, Gražyna
Rádo se děje 🙂