Tradiční francouzská bageta
Zvenku křupavá a uvnitř nadýchaná. Taková je dozlatova vypečená francouzská bageta.
Lekce francouzského pečení
Svět si neodmyslitelně spojuje bagety s Francií. Francouzi zase specificky bagety pojí s Paříží.
Proč?
Právě v okolí hlavního města se pěstovalo obilí. Nejen proto bylo typické pro stravování pařížských obyvatel pečivo.
Jaké?
Zpočátku celozrnné. Později, zejména díky mlsnému jazýčku Ludvíka XIV. a dvorské šlechty se začaly bagetky péct z bílé pšeničné mouky.
Takové je známe dnes.
Představujeme tradiční francouzské bagety
Podívej se jak křupe...
Bageta patří k Francii stejně jako levandule k Provence. Otevři jí dveře a nech se unášet na křupavé nadýchané vlně domácích baget.
Poolish na bagetu
Ingredience Poolish
130 g celozrnné mouky
130 g hladké mouky
260 g vody
0,5 g čerstvé droždí (opravdu špetka).
Postup
Poolish neboli předfermentovanou mouku si nachystej dokud dvojnásobný. V létě může být 4-5 hodin, v zimě až 8 hodin (záleží pokojové teplotě).
Smíchej všechny ingredience dohromady dokud se nespojí. Nech směs fermentovat dokud dvojnásobný (ideální v chladnější místo 18 - 20 °C) .
Tip: Nenech fermentovat moc dlouho. Pokud by se přefermentoval, už by v bagetě ztratil svou funkci.
I když není hotová hned, její příprava není tak těžká, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Recept na tradiční bagetu
3 - 4 ks
Těsto na bagetu (74% hydratace)
345 g hladké mouky*
190 g vody (studené)
5 g čerstvé droždí
12 g soli
+ Poolish
Jak počítat hydrataci do těsta?
Tekutina ÷ mouka x 100
265 + 190 ÷ 265 + 345 x 100 = 74,5 %
- Přidej do poolish hladkou mouku a droždí. Přidej jen 140 g vody. V robotu míchej 4 minuty na jedničku.
Zvyš rychlost a hnětej směs po dobu dalších 10 až 12 minut. - Přidávej zbytek vody po malých dávkách, přibližně 5 g v jednotlivé dávce. Pokaždé, když přidáš vodu, musíš počkat, dokud se zcela nevstřebá do těsta a poté můžeš přidat další. Stále mícháme vyšší rychlostí. S posledním přidání vody, přidej soli a míchej ještě dvě minuty na vyšší rychlost.
- Po 12 minutách by mělo být těsto elastické, když ho natáhneš.
- Ve velké plastové nádobě rozstříkej nebo rozetři olej (osobně preferuji olivový olej) a nech těsto 20 minut odpočívat. Je důležité použít velkou plastovou nádobu, protože až ji otočíš a rozdělíš těsto, budeš již mít obdélníkový tvar. Tvar perfektní pro tvarování bagety, bez zbytečné manipulace. Tím neztratíme vzácný vzduch, který se vytvořil v těstě.
- Po 20 minutách překládej (dle videa). Po dalších 20 minutách opakuj překládání.
- Nech kynout 2 hodiny. Pomoučni si pracovní plochu a vyndej bagetu z plastové nádoby. Posyp plochu těsta také moukou a rozděl na 3 části 360 g velký bagety nebo 4 menší bagety cca 270 g. (Podívej se na video.)
- Vytvaruj bagety viz video. Bagety si zaslouží 5 minut odpočinku, než přistoupíme k finálnímu tvarování.
- Dokonči tvarování baget (video)
- Umísti je na konec pomoučněné kuchyňské utěrky. Překlad musí směřovat nahoru (viz video). Pokud nemáš plech na bagety, umísti na klasický plech jednu vedle druhé. Nech kynout mezi 45 minutami až 1 hodinou.
- Předehřej troubu na 260 °C. Zahřej trochu vody. Otoč bagety na plechu. Překlad musí být otočen směrem dolů, jinak se bagety rozevřou (viz video).
- Pomocí sítka bagety pomoučni. Nařízni. (Ujisti se, že je zářez dostatečně hluboký). Vlož plech s bagetami přímo do trouby a kolem rozstříkej trochu vody, aby se vytvořila pára. (Podívej se na video).
- Peč na 260 °C přibližně 6 minut. Po 6 minutách sniž teplotu na 220 °C a peč dalších 15 - 18 minut. Čas a teplota je velmi orientační. Záleží na tom, jak silná je tvoje trouba a jak velké jsou bagety. V polovině pečení otoč plech, aby se rovnoměrně upekly. Bagety musí být krásně dozlatova upečené na povrchu.
- Nech vychladnout na ráfku. Bon appétit!
*V běžných domácích podmínkách lze péct z mouky s vysokým podílem proteinu (např. špaldová nebo celozrnná mouka může mít mezi 13 - 15 % bílkovin).
Vyhledávejte dobrou kvalitu mouky.
Videolekce
Mouky a elasticita
Výběr typu mouky na bagetu je zásadní. Určuje elasticitu a strukturu. Ideálně hledáme mouku se sílou, která zajistí lepší a delší fermentaci a tedy lepší vzdušnost uvnitř.
Jak najdu takovou mouku?
Pokud hledáš opravdový kvalitní výsledek, je potřeba se zaměřit na mouky se sílou.
Běžné české mouky tyto vlastnosti nemají. Lze alespoň přidat sílu tím, že přidáme celozrnnou nebo špaldovou mouku, která má více bílkovin.
Síla mouky se určuje na základě značky W. Toto označení se používá napříkad ve Francii, Itálii a ve Španělsku.
V Francie se používá mouku typ T65, malá hrubá mouka, je ideální pro výrobu bagety. Tato mouka dává lehký otevřený bochník s křupavou kůrkou. Má vysoký obsah bílkovin a fenomenální toleranci k fermentaci.
Harmonogram pečení bagety
Příklad plánu pečení
1. den:
21h zadělat Poolish
2. den:
7h (ráno) míchat těsto
7:30 První překádání (počítám 12h po Poolish)
7:50 Druhé překládání
Nechat kynout do cca 9:30 - 10h poté tvarovat a nechat kynout.
11h péct
11:30 upečeno
Bageta s kváskem
Francouzská bageta a ingredience? Mouka, voda, sůl a hodně trpělivosti...
Naučit se péct krásné francouzské bagety může být dlouhý proces. Ale... čím více času jim věnuješ, tím jsou lepší. A jak se říká, na dobré věci si musí člověk někdy počkat.
Ideální mouka na přípravu bagety je francouzská T65. V České republice je poměrně těžké ji sehnat, proto můžeš použít i kvalitní hladkou mouku nebo italskou farinu 0 (W250).
Recept na dvě bagety (74% hydratace)
Rozkvas (připravíme ráno)
25 g kvásku (pšeničného nebo žitného)
100 g hladké pšeničné mouky
70 g vody
Smíchej všechny uvedené ingredience dohromady a nech rozkvas zrát přibližně 5 - 6 hodin. Měl by zdvojnásobit, téměř ztrojnásobit, svůj objem.
Těsto na bagety
320 g hladké pšeničné mouky
205 g vody
+ rozkvas (připravený 5 hodin předem)
+ 10 g sladěnka ječmenná
+ 0,1 g čerstvého droždí (ano, opravdu mikro špetka)
+ 35 g vody
8 g soli
Příklad jak vykrmit kvas 1:4:4
100% hydratace=
20g starého kvásku
přidám mu:
80 g celozrnné mouky
80 g vody
Postup na bagetu s kváskem
První den:
Připrav si autolýzu. Smíchej mouku a vodu a míchej, dokud není těsto hladké. Přikryj těsto a nech hodinu odpočívat při pokojové teplotě.
Když je autolýza připravena, rozkvas by měl být na svém vrcholu. V tu chvíli do autolýzy přidej špetku droždí, rozkvas a sladěnku.
Hněť v kuchyňském robotu hákem na jedničku 4 minuty.
Přidej postupně zbytek vody. Když ti zbývá přidat zhruba 10 g vody, přidej také ještě sůl.
Hněť další minutku na vyšší rychlost, dokud těsto není hladké.
Nech 20 minut odpočinout.
Po 20 minutách polož těsto na mokrou pracovní plochu. Natáhni ho a na několikrát přelož. To těstu dodá sílu. Nakonec vytvaruj do pevné koule a ulož do plastové nádoby vymazané olejem. (Používám plastovou nádobu o rozměrech 22 x 16 cm, která je ideální pro tento objem těsta.)
Nech těsto odpočívat asi 30 minut. Přelož a dej odpočívat dalších 30 minut. Následuje druhé překládání, a pak už dáme těsto do lednice, kde bude pomalu kynout do druhého dne asi 12 - 18 hodin (Ideální teplota v lednici je kolem 8 °C) .
TIP: Můžeš nechat těsto kynout na lince pár hodin, pak tvarovat a péct během dne... nebo, jako já, pokračovat druhý den. Mně dlouhé kynutí a čekání nedělá problém, naopak mě fascinuje.
Druhý den:
Vyndej těsto z lednice a nech hodinu na lince, aby získalo pokojovou teplotu. Pomocí karty uvolni těsto ze stran plastové nádoby. Posyp ho moukou. Otoč mísu a těsto vyklop z plastové nádoby na stůl. Ujisti se, že máš dostatek mouky, aby se nelepilo. Práce s těstem musí být velmi jemná, protože nechceme poškodit vzácné bublinky, které jsme během tolika hodin kynutí získali.
Těsto rozkrojíme na půl. Získáme tak dvě bagety, každou po 360 g. Vytvaruj bagety tak, že je dvakrát přeložíš a jemně protáhneš, aby se konce bagety ztenčily. Přendej je na plech vyložený pečícím papírem. Ideální je použít plech na bagetu, který zachová její tvar. Nemusíš je ničím zakrývat, stačí, že je bageta obalená v mouce. Nech kynout cca 45 minut a mezitím nahřej troubu na 260 °C. Doporučuji statické pečení horní a dolní. Aby se trouba správně rozehřála, chce to alespoň 45 minut. Do trouby také přidej nádobu, ve které bude horká voda. Tím se vytvoří pára, která napomůže vytvoření krásné kůrky.
Když trouba je dostatečně horká, posyp bagety lehce moukou a nařízni diagonálně 3-4 řezy. Nalij do trouby horkou vodu pro vytvoření páry a rychle zavři dvířka trouby.
Peč 6 minut při teplotě 260 °C. Pak sniž teplotu na 220 °C a peč přibližně dalších 15 min. V polovině pečení bagety sundáš z plechu na mřížku, aby se krásně propekly i zespoda. Upečené vyndej z trouby a nech bagety vychladnout.
TIP: Já používám kámen na pečení, který dávám na začátku do trouby. Pokud jej používáš, vždy ho umísti do spodní části trouby. To umožní těstu se správně upéct zespodu.
Autolýza je proces, při kterém dosáhneš krásné fermentace a rozvinutí lepku a získáš tak lepší chuť.
Stačí jen lehce smíchat mouku a vodu a nechat je 60 minut odpočinout.
Tipy od Xaviera
- Poslední 3 minuty pečení dej bagety do spodní části trouby bez plechu, jen tak, aby se krásně dopekly i ze spodní části.
- Autolýzu používám jen u kváskové bagety.
A kam dál? Zkus si s námi upéct domácí pečivo. Housky, rohlíky, tradiční loupáky nebo zdravý chleba.
Použij kód: TR7IED
Chceš to vzít z jiného konce?
Pojď s námi do kurzu, kde pečeme z kvásku.
Tvůj kód na slevu: CHLEBA20
Bageta jde do světa... Napiš nám, jak se ti povedla.
Přidat komentář
Xavier, tvůj průvodce pekařinou
Táta tří dětí, vyhledávaný specialista na Croissanty a profi cukrář, který peče s francouzskými základy, zkušenostmi ze světa a slabostí pro českou cukrařinu.
Odborník na Croissanty a laminování.
Hlavně ale peče rád a srdcem.
Online kurzy pečení
... z pohodlí tvé kuchyně. Pomohou ti zvládnout i ty největší cukrářské výzvy!
Daruj online kurz i jako dárek.
Moc děkuji za recepty ❤
Mirko, my děkujeme, že jste tu s námi:-)
Dobrý den, moc děkuji za skvělé recepty a detailní techniky na francouzké bagety. Měla bych jednu otázku k tomu receptu, četla jsem některé recepty na bagety a u Vás poprvé vidím kalkulačku na hydratace. Proč musíme počítat % hydrace v receptu? Vidím že % hydrace u světlé bagety je menší než u bagety s kvásu, z jakého důvodu to dělá?
Někdo taky radí použít přídatné látky na pečivo – bread improver, jak myslíte o tom?
Děkuji za odpověď.
Hezký den Vám přeji!
Dobrý den, výpočet hydratace je pro pekaře zásadní. Opravdu, v pekárně nepoužíváme kuchařku:-)
Pekaři známe, v závislosti na tom, který chléb to je, různé množství vody. Například bageta má obvykle 70 až 75% hydratace nebo ciabatta 80 % hydratace, kváskový chléb až 85 % hydratace. Pokud vyrobíte bagetu s 80% hydratací, bude velmi těžké ji zvládnout vytvarovat a bude placatá. Také záleží, jaký druh mouky dáte, a podle toho více či méně vody. Například celozrnné mouky absorbují více vody, takže potřebují více hydratace. Co se týče toho prášku, podpora na pečivo, používá ho mnoho pekáren, protože pomáhá chlebu rychleji vykynout a změnit vnitřní prostředí. Já osobně dávám přednost tomu, abych kvasinkám dal čas na fermentaci a rozvinutí samotné chuti.
Přeji hezký den:) Xavier
Wau ďakujem, nebude akcia na kurz s kvaskom?
Hezký den, průběžně se slevy objevují k nejrůznějším příležitostem. Sledujte naše sociální sítě a určitě Vás nemine 🙂
Dobrý deň. Prosím aké droždie bolo použité v recepte? Čerstvé alebo sušené? Ďakujem 🙂
Děkujeme za dotaz. Používáme čerstvé droždí.
Dobry den, kde prosim muzu sehnat tu specialni mouku? Mame ve meste jen Albert, kaufland, cba, coop a lidl. To bude asi k sehnani jen v globusu a tescu ze?
Andreo, děkujeme za dotaz. Víme, že to je trochu komplikovanější. V běžných obchodech Manitoba opravdu moc není. Ale naštěstí je v Čechách k dostání online po velkých baleních. Má ji Monaco. Zas to má tu ekologikou výhodu většího balení:-) Moc zdravíme a ať vám doma bagety dělají radost:)
MAKRO po 5 kilech,tam kupuju
Skusam recept z kvasku, a cesto je po zamieseni o dost redsie (menej huste), ako ked som skusal recept s kvasnicami. Je to tak v poriadku?
Peter, děkujeme za zprávu. Ano je to v pořádku. Díky vyšší hydrataci těsta, je kváskové těsto řidší. Krásně se pak překládáním rozvine lepek, a pak získáváme tu nadýchanost. Dej určitě vědět, jak to dopadlo:-) Pěkné tvoření a ochutnávání přejeme Xavier
Dakujem za skvele recepty.Idem skusat bagetu tento tyžden.Podelim sa ako som to zvladla….A prajem všetko dobre v novom roku….
Dobrý den, pekla jsem vaše bagety podle receptu. Zajímá mě, jestli se to peče na 220 C na horkovzduchu nebo klasicky. A plech s vodou má být celou dobu v troubě?
Moniko, díky za otázku. Pečeme klasicky. Vody je jen málo, po cca 10 mnutách se vypaří. Jakmile uprostřed pečení otevřeš troubu a otáčíš plechem, voda se pak vypaří už komplet a dopéká se bez páry. Dej vědět jak to šlo:) Xavier
Dobrý den, mě by zajímalo, pokud bych chtěla bagety udělat čistě celozrnné je lepší je udělat z droždí nebo kvásku? A je třeba navýšit vodu?
Děkuji a též děkuji za recepty
Díky za super dotaz, Zuzano. Určitě bych vyzkoušel oba. Začal bych droždím, je to jednodušší. Určitě je potřeba navýšit vodu, protože celozrnná mouka absorbuje více vody. (cca 15-20%). Dejte vědět, jak to šlo:) Xavier
Dobry den, muzete mi prosim poradit, kolik dat presne kvasku na recept z kvasku?
Mam v lednici. Ale nevim, jak ho nakrmit? Je tam uvedeno 135h kvasku.
Má být těch 135 g 😉
Dobrý den, ráda bych zkusila tu kváskovou, ale mám dotaz: dát 135 g kvásku nebo 135 g rozkvasu? (vy ho asi nazýváte poolish-pokud jsem to správně pochopila….pro mě je rozkvas trochu kvásku smíchaný s moukou a vodou a nechávám rozkvasit několik hodin v teple-na chleba cca 10 hodin) budu ráda za odpověď…bageta mě láká 😉
Sice nejsem Xavier, ale rozkvas je v podstatě namnožený kvásek v aktivní pěkně rozkvašené podobě připravený odvést svou práci a proto si myslím, že v receptu je slovo kvas totéž co rozkvas. V receptu se píše, že to má být mladý kvas (5-6 hodin), takže bych nechala rozkvas pracovat tuto dobu. A je tam vyšší hydratace, než se obvykle používá na chleba (ne mouka a voda 1:1, ale 1:1,4). Takže vzít trochu kvásku z ledničky, přidat 100 g mouky a 140 g vody, nechat 6 hodin kvasit a pak z toho 135 g použít do finálního těsta. Takto tedy budu postupovat já, taky se na ni tento týden chystám. Teď mám v troubě světlé s droždím.
Děkujeme, je to tak;)
Hola Xavier,
žitný kvásek nemám, ale mám tuhý kvásek alias lievito, můžu kváskový recept též využít nebo se tam mění poměr ingrediencí? Jinak drožďová varianta je skvěle popsáná a všemu rozumím, nad kváskovou variantou mi není vše jasné (rozkvas), apd.
Gracias
Hola Sabina,
díky za pěkný dotaz. Lievito má jinou konzistenci, sílu a hydrataci. Tím by se musel celý recept upravovat. Určitě si s tím můžeš zkusit pohrát. Jen ti teď nemůžu zaručit 100% výsledek. Musel bych to také protestovat.
Nebo je také možnost si část Lievito oddělit a několik dní ho vykrmovat jako žitný kvásek:-) Musel by získat pěkně na síle.
Kdyby cokoliv, piš.
Přeju pěkné pečení
Xavier
Moc děkuji za recept , Bagetky už se pečou .
Ahoj Xavier, robila som s LM a mala som ho klasicky nakŕmené, tak som pridala trochu vody – asi 20-30 ml, alebo odporúčam nakŕmiť na 1:1:1 – 50gr kvasku, 50gr muky Manitoba, 50gr vody a dala som 150 gr a po prekladoch som dala kysnuť do chladničky na 12 hodín (nemusi byt asi, ale keďže som zarobila večer, tak nebol čas už piecť v ten deň) a super ❤️
Najlepšie ako som kedy robila
Ivanko, tak to máme radost, že se ti to povedlo! Ať se daří dál!
Děkuji za recept na víkend vyzkouším
Dobrý den, chci se zeptat kde najdu recept v pdf formátu, tak abych si jej mohla vytisknout. Děkuji
Dělala jsem bagety a byly mylinko tužší i když celkově bylo těsto hodně nadýchane a trochu řidší. Huře se tvarovalo. Ale jinak opravdu skvělé.Ráda bych přidala semínka jako slunečnici, dýni, pinii. Něco na způsob dřevorubeckého chleba. Musím semínka spařit, nebo stačí dát za sucha? Přidat vodu?
Děkuji
Bonjour Xavier,
Mate zkušenost s moukami Perner? Obsahují od 12g bílkovin, což je u mouky manitoba označeno jako silná mouka. Jeví se mi tedy jako silné mouky vhodné pro pečení bagety….
Mam je blízko domova, tak bych rada věděla, jestli jsou kvalitní 😉
Bonjour Marie, v Čechách moc silné mouky nemáme. U mouky se síla měří dle „W“ například W240 je střední silná mouka. W330 je silná mouka a W420 extra silná mouka. Mouku Perner jsme použili například na celozrnné croissanty. Krásný den přejeme 🙂
Dobrý den, mužů poprosit o radu. Přítelkyně je celiak a chtěl bych upéct bagety i pro ní. Jakou by jste mi doporučili bezlepkovou mouku do baget? Děkuji
Hezký den, Danieli, nemáme zkušenosti s bezlepkovou bagetou. Zkuste bezlepkovou směs z obchodu. Ale určitě dejte méně vody. Držíme palce 🙂
dobry den zajimal by me recept na bezlepkovou baget dekuji
Hezký den, Danieli, na bezlepkové pečení se nespecializujeme, spíše naopak na tradiční receptury:).
Hola Xavier,
Dneska jsem zkoušel klasicky z droždí a trochu se mi bohužel rotzekly, takže tvarově spíš připomínají franceses. Chutťově jsou dobré, ale těsto bylo moc „živé“, asi budu muset příště zkusit torchu menší hydrataci, a nebo udělat poolish později večer, nebo s menší dávkou droždí (použil jsem cca 0,35g sušeného) . Nemám místo, kdy by bylo chladněji (těch 18-20 °C) a poolishy zadělávaný v 9 by byl akorát kolem 3-4 ráno, v 7 už byl spadlý.
Nemáte ještě nějaké tipy? případně, bylo by možné do placené sekce ke kvásku do kapitoly droždí přidat i komplet videonávod na bagetu?
Díky,
Fanda
Ahoj Frando,
díky za dotaz.
Pokud nemáš chladné místo, zkus dělat poliš během den. Dej trochu víc droždí a nech fermentovat třeba 4 – 5 hodin.
Používáme čerstvé droždí. Sušené droždí je silnější než čerstvý. Možná proto máš překynuty.
Nový video tvarování a pečení přidame.
Hnětání těsto video, mám v plánu dělat;)
Tak přeju další úspěšný pokus a kdyby cokoliv, piš. Xavier
Dobrý den, v receptu je uvedeno poolish 0,5g není to překlep?
Hezký den, Marti, poolishe je opravdu špetka. Teď v létě by ten poolish měl být za 5-6 hodin ready (dvojnásobný). 🙂 Ať se daří 🙂
Prosim vas, je mozne spravit bagety bez celozrnnej muky? Nemozem ju, ale bagety bu som rada skusila
Bagetu s kváskem lze dělat jen z hladké mouky :). S droždím můžeš dát hladkou, akorát neabsorbuje tolik vody jako celozrnná. Tak dej o 20 – 30 g méně vody:)
Bagety se povedly,dělala jsem jen z čistě hladké mouky (i poolish) a jsou moc dobré. Příště zkusím i tu celozrnnou přidat.Máme je rádi se slaným máslem .